Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nasıl Yapılır?

Ananas Sirkesi Nasıl Yapılır?

Ananas Sirkesi Nasıl Yapılır? Dünyanın hemen hemen her yerinde yaygın olarak kullanılan ve eşsiz bir lezzete sahip olan sirke, farklı yöntemlerle farklı lezzetlere sahip olabiliyor. Ananas sirkesi ile sıradan bir sirkeyi daha dolu hale getirebilir, sağlıklı içeriği ile sofranıza değişik bir tat ekleyebilirsiniz.

Meksika mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ananas sirkesi, Meksika’nın yöresel sofralarında mutlaka bulunur. Ananas sirkesi yapımında, ananas meyvesinin sirke haline getirilmesinin en temel sebebi, ananasın içerisinde bulunan çeşitli mineraller ve bileşenlerdir. Bu mineral ve bileşenlerin insan sağlığına çok büyük bir katkısı bulunur. Dilerseniz bu faydalardan kısaca bahsedelim.

 • İçeriğinde bol miktarda; kalsiyum, demir, A vitamini, B vitamini ve C vitamini bulundurur.
 • Bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirmesi ile beraber kansere karşı diren gösterir.
 • Kandaki yağ oranını dengeler ve tansiyonu düzenler.
 • İdrar söktürücü bir özelliği vardır.
 • Eklemlerde iltihaba karşı etkilidir.
 • Halsizlik, unutkanlık ve yorgunluk gibi hastalıklara karşı etkili ve giderici bir besin içeriği taşır.
 • Midede ve bağırsakta oluşan tüm rahatsızlıklara karşı iyileştirici bir etki gösterir.

Peki normal sirkeyi daha lezzetli bir hale getiren ve insan sağlığına birçok faydası olan ananas sirkesi nasıl yapılır hep beraber bir göz atalım.

Ananas Sirkesi Yapımı?

Ananas sirkesi yapımı için bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Ananas sirkesi yapımı için gerekli malzemeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Yarım ananas – (Dilimlenmiş, temizlenmiş olacak)
 • 4 bardak su
 • 1 kaşık esmer şeker
 • 2 adet kuru karanfil

Ananas Sirkesi Nasıl Yapılmalı?

Şeker eriyene kadar 4 su bardağı su ilave edin. Şeker ve su tamamen karıştırıldıktan sonra bir bardağa aktarın. Hazırlanan ananas parçalarını ekleyin. Ardından karanfilleri ekleyin. Kapağı temiz (nefes alabilen) bir bezle kapatın. 3 ila 4 hafta boyunca güneş ışığından uzak, serin ve karanlık bir yerde saklayın. Sirke karışımını her gün düzenli olarak karıştırmalısınız. Bu sirkeyi havalandıracak ve küflenmesini önleyecektir. Küf varsa, çıkarmak için bir kaşık kullanın.

Lütfen 3 hafta boyunca bu şekilde deneyin. Sirkeyi kokladığınızda ve tadı acı geldiğinde ananas sirkesi hazırdır. Ancak tadı henüz oturmadıysa bir hafta daha beklemekte fayda var. Ananas sirkesi kullanıma hazır olduğunda, süzün ve şişeleyin. Ayrıca bir o kadar sağlığa faydalı olan wasa nasıl yapılır hakkında bilgi almak istiyorsanız, ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu