Genel

TÜRKİYE EN BÜYÜK KAÇINCI EKONOMİ?

Ülkelerin ekonomi büyüklüğü hesaplanırken özellikle GSMH (Gayri Safi Milli Hasıla) baz alınarak hesaplanmaktadır. GSMH; bir ülkenin sınırları içindeki vatandaşlarının bir yıl içerisinde ürettiği mal ve hizmetlerin toplam parasal büyüklüğüdür. IMF (Uluslararası Para Fonu)’nin 2019 raporlarına göre Türkiye; 771 Milyar$ GSMH ile en büyük 19. ekonomidir.

İŞTE DÜNYANIN EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİSİ:

Dünyanın en büyük ekonomisi 20,5 Trilyon$ GSMH ile ABD açık ara olarak birinci sıradadır. ABD’yi, 13,3 Trilyon$ ile Çin ikinci sırada takip etmekte. Japonya 4,9 Trilyon$ ile üçüncü, Almanya 3,9 Trilyon$ ile dördüncü, İngiltere 2,8 Trilyon$ ile beşinci, Fransa 2,78 Trilyon$ ile altıncı, Hindistan 2,71 Trilyon$ ile yedinci, İtalya 2 Trilyon$ ile sekizinci, Brezilya 1,8 Trilyon$ ile dokuzuncu ve Güney Kore 1,7 Trilyon$ ile onuncu sıradadır. Aynı şekilde kredi notları da vardır. Her ne kadar önümüzdeki yıllarda Çin dünyanın en büyük ekonomisi olacak şeklinde yorumlar bulunsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nin daha uzun bir süre dünyanın en büyük ekonomisi olarak zirvedeki yerini koruyacağını Uluslararası Para Fonu’nun raporlarından açıkça görebilmekteyiz.

TÜRKİYE EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİ ARASINA GİREBİLİR Mİ?

haberkredi.net gundem haberlerine göre, Türkiye 771 Milyar$ ekonomik büyüklüğüyle dünyanın en büyük 19. ekonomisi olduğunu belirtmiştik. Türkiye en büyük 10 ekonomi arasında yerini alabilir mi? Bu sorunun cevabını bulabilmek için rakiplerimizin ekonomilerine kısa bir göz atmakta fayda var. Bu arada önemli bir dipnot olarak: Ekonomik güç veya ekonomi büyüklüğü; nüfus gücü veya nüfus yoğunluğuyla paralel değerlendirilen bir kavram değildir asla. Bunu özellikle belirtelim ve bir örnekle konuyu açıklığa kavuşturalım: Hindistan 1 Milyar 350 Milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir ve devasa nüfusuna rağmen 2,71 Trilyon$ ekonomik gücüyle dünyanın yedinci büyük ekonomisidir. Almanya ise 83 Milyonluk nüfusuyla neredeyse 4 Trilyon$ GSMH gücüyle dünyanın en büyük dördüncü ekonomisidir. Demek ki 83 Milyonluk Almanya, neredeyse 1,5 Milyarlık Hindistan’dan ekonomik olarak çok daha güçlü ve büyüktür. Çünkü ekonomik güç; üretkenlikle, etkinlikle ve verimlilikle sağlanır.

Türkiye’den daha güçlü ve sıralamada bizden yukarıda olan rakip ekonomilere göz atalım:

Suudi Arabistan 778 Milyar$ GSMH üretim gerçekleştirerek dünyanın en büyük 18. ekonomisidir. Hollanda ise 17 Milyonluk nüfusuyla 914 Milyar$ GSMH ile dünyanın en büyük 17. Ekonomisidir. IMF raporlarının sonuçlarına göre mesela 17 milyonluk nüfuslu Hollanda eğer ekonomik olarak 4 yıl boyunca hiç büyüme gerçekleştirmezse ve Türkiye bu süre zarfında yani 4 yıl içinde ve her yıl istikrarlı olarak %4-5 arasında büyüme gerçekleştirdiği takdirde GSMH olarak 914 Milyar$ büyüklüğe ulaşarak 17. sıraya yükselebilecektir. Diğer bir rakip ekonomi; Avustralya 25 Milyonluk nüfusuyla 1,4 Trilyon$ GSMH üretim gerçekleştirerek dünyanın en büyük 14. ekonomisidir. Türkiye yine aynı şekilde hiçbir olumsuz koşulla karşı karşıya kalmadan 15 yıl boyunca ve her yıl %4 olarak istikrarlı büyüme gerçekleştirdiği takdirde 1,4 Trilyon$ büyüklükte bir GSMH rakamına ulaşabilir ve en büyük 14. ekonomi olarak sıralamada yerini alabilir. 1,7 Trilyon$ GSMH ekonomik gücüyle dünyanın en büyük 11. ekonomisine sahip  olan 38 Milyon nüfuslu Kanada’ya yetişmek için ise 20 yıl boyunca düzenli ve istikrarlı olarak her yıl %4 büyümeli ve elbette bu 20 yıllık süre boyunca da bu rakip ülke ekonomilerinin her yıl hiç büyümemesi yani %0 büyümesi gerekiyor. Ya da diğer bir seçenek olarak; biz ekonomik güç olarak onlardan çok daha yüksek oranda büyümeli ya da biz büyürken aynı anda onlarında negatif olarak küçülmeleri kesinlikle şart.

Kaynak: haberkredi.net

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu