Genel

Meme Estetiği ve Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatı, normalden büyük olan göğüs, geniş, gevşek olan deri ve meme dokusundan çıkarılmaktadır. Sonrasında meme dokusundan derinin sıkıştırılması bu işlemin zeminini ortaya koymaktadır. Göğüslerin görünüşünden veya simetrisinden hoşnut olmayan kadınlar bu işleme başvurmaktadırlar. Meme, kadınlar için dişiliğin bir sembolü olarak görülmektedir. Bu yüzden de önemli bir organdır. Göğüslerin büyük olması kişiler için ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle günlük yaşamda kişilerin kilolu görünmesi ve istedikleri elbiselerin içine girememeleri moral bozukluğuna neden olabilir. Buna en iyi çözüm göğüs küçültme ameliyatının uygulanmasıdır. Göğüs bölgesinin düzenli bir şekilde küçültülmesi ve dikkatli bir şekilde yapılan ameliyattan sonra 3-4 günlük istirahat edilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hastalar günlük yaşamlarına rahat bir şekilde dönebilmektedirler.

Meme Küçültme, Büyültme Riskli Midir ?

Göğüs her kadın için önemli bir organdır. Her ameliyat çeşidinde olduğu gibi meme küçültme ve büyütme ameliyatlarında da riskler vardır. Her ameliyat sonrası gerçekleşen dikişte açılma, enfeksiyon ve yara izlerinin görünür kalması meme küçültme ve büyütme gibi ameliyatlarda da görülmektedir. Öte yandan sigara kullanan kişilerde ise bu risk oldukça yüksek bir seviyededir. Bu yüzden plastik cerrahlar meme küçültme estetiğinden 3 hafta veya 1 ay önce sigaranın bırakılmasını söylerler.
Göğüs küçültme operasyonları oldukça sık bir şekilde yapılan ve çokça tercih edilen plastik cerrahi operasyonları arasında yer almaktadır. Bayanlarda çoğunlukla genetik olarak ya da doğum gerçekleştikten sonra iri göğüslerin yarattığı olumsuz etkiler mevcuttur. Bu tesirler hayat kalitesini oldukça düşürerek, yanında psikolojik problemleri de getirmektedir. Göğüslerin olduğundan daha iri olması sağlık açısından da birtakım problemler yaratabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Sırt ağrısı
  • Boyun ağrısı
  • Sosyal geri çekilme
  • Psikolojik sorunlar
  • Göğüs altında oluşan deri tahrişleri
  • El ve kol sinirlerinde olası olmayan sıkışmalar

Göğüs Büyültme ve Küçültme İşlemi Sonrası Cinsel Hayat

Göğüs büyültme ve küçültme işleminden sonra cinsel hayatınıza biraz ara vermeniz, göğüslerinizin iyileşme süreci açısından oldukça önem taşır. Bu cerrahi işlemlerden sonra birçok aktivite sonucunda dikişlerde açılma ve kanama yaşayabilirsiniz. Bu yüzden adımlarınızı çok dikkatli atmalısınız. Bu doğrultuda meme büyültme işleminden sonra cinsel hayatınız için minimum 2 ve 3 hafta arasında beklemeniz gerekmektedir. Meme büyültme işlemi sonrasında cinsel ilişki yaşarken dikiş bölgesine herhangi bir darbenin gelmediğinden emin olun. Dikiş bölgesine iyi bakmadığınız sürece kolayca enfeksiyon kaparak kanayabilirler. Kısacası meme büyütme ameliyatınızdan sonra iyileşene kadar cinsel hayatınıza mola vermek en sağlıklısıdır.

Tüm bunların yanında cinsel ilişki ve fiziksel teması 2 ve 3 haftadan sonra yavaş bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Cinsel ilişkiye girdiğinizde sizin ve partnerinizin neredeyse altı hafta sürecinse meme protezinin yer değiştirme gösterebileceğini, kayabileceğini ya da tersine doğru dönme yaşayacağını bilmesi oldukça önemlidir. Son olarak meme büyültme ameliyatından sonra meme protezinin doku ile birleşmesine zaman tanıyarak herhangi bir baskı ve manipülasyona izin vermemelisiniz.

Göğüs büyütme ya da göğüs küçültme işleminizle beraber göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırdı iseniz size söylediğimiz adımlar biraz farklılık gösterecektir. Bu yüzden göğüs ameliyatları sonucunda plastik cerrahınızla mutlaka iletişime geçmeli ve cinsel hayatınızda neler yapmanız gerektiği hakkında ondan detaylı bilgi almalısınız.

Meme Estetiğinde Yaş Sınırlaması Mevcut mu ?

Meme küçültme ameliyatı için genel olarak eğer mühim bir sağlık sorununuz yoksa 18 yaşına kadar yaptırmamınız tercih edilir. Meme büyültme ameliyatında ise bu yaş 21’e kadar çıkmaktadır.

Göğsünüze yapılacak cerrahi operasyon yanında etkili bir sonucun alınması gerekmektedir. Bu olumlu sonucun alınabilmesi için hasta en az 18 yaşını geçmiş olmalıdır. Aksi takdirde bu işlem hasta için tehlike oluşturabilir. Ayrıca göğüslerin gelişimi, fiziksel ve tıbbi yönden bu yaşın aşıldığı zaman ortaya çıkmaktadır. (Detaylı bilgi için http://ankaraestetikcerrahi.com/ websitesini ziyaret edebilirsiniz)

Meme Estetiği Yaptıran Ünlüler

Meme büyütme ve küçültme işlemi gerçekleştiren milyonlarca insan mevcuttur. Bunların arasında tabiki ünlüler de yer almaktadır. Meme estetiği yaptıran ünlüler; Nicki Minaj, Christina Aguilera, Paris Hilton, Kim Kardashian, Megan Fox, Rihanna, Victoria Beckham, Heidi Montag, Demi Moore, Catherine Zeta Jones, Beyonce, Miranda Kerr, Beren Saat, Serenay Sarıkaya, Miray Daner, Özge Ulusoy, Asena Atalay, Aslışah Alkoçlar, Aslı Enver ve Merve Boluğur’dur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu