Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sosyal Medya

Google ve Meta Türkiye’nin Sosyal Medya Dezenformasyon Yasasına Yorum Yaptı: Tekrar Gözden Geçirin

Meta ve Google yetkilileri tarafından, geçtiğimiz günlerde kabul edilen sosyal medya ve yalan haber yasası ile ilgili bir açıklama yapıldı. Bildiğiniz gibi internet dünyasının devleri, bu konuda hükümet ile sürekli iletişim halinde. Bu yüzden de yasanın tekrar gözden geçirilmesini istiyorlar.

Türkiye’de bir süredir merakla beklenen ve sürekli konuşulan yasalardan biri olan sosyal medya yasa tasarısı, son aşamalarına geldi ve onaylanmıştı. Google ile Meta temsilcileri, tasarı ile ilgili görüşlerini sundular ve çekincelerini dile getirdiler. Yasa tasarısı TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üzerinde kabul edildi. Söz konusu tasarıya göre pek çok şirket Türkiye’den izin alacak ve çalışmalarını da buna göre organize edecek. Google ve Meta için işleri zorlaştıracak olan bu şeyler, şirketleri de etkileyecek gibi görünüyor. Bu yüzden de Google ve Meta çalışanları yorum yaparak yasanın tekrar gözden geçirilmesi konusunda talepte bulunuyor.

Google: Şartları biz dahi karşılayamayız

Google tarafından yapılan açıklamaya göre şu anki kanunun gerekliliklerini karşılayamayabilir. Dezenformasyon yasası olarak bilinen bu yasa, sosyal ağlardan pek çok şey bekliyor gibi görünüyor. Peki ama bu yasa ile neler karşımıza çıkacak? Yeni yasanın sosyal ağlara getireceği yükümlülüklere bakarsak bazıları şu şekilde görünmekte:

  • Platformların ve algoritmaların nasıl çalıştığına dair şeffaflık isteniyor
  • Yanlış bilgilendirmeler için yaptırımlar artıyor
  • Platformların personel bulundurması ve ihlallerde ceza ödemesi
  • Yasa dışı içerikler ve zararlı içerikler ile ilgili sorumlulukların artırılması durumu
  • Troll hesapların deşifre edilmesi
  • İnternet medyası için altyapı oluşturulması

Bu yasayla birlikte tedbirlere dair pek çok konu karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Pek çok şirketin bu yasanın karşısında durması gibi durumlar da söz konusu. Çünkü algoritmayı paylaşmak istemeyebilirler. Bu durum şirketin yönetim süreçlerine de aykırı anlamlar yaratabilir. Peki ama süreç nasıl ilerleyecek? Henüz net bir bilgimiz yok. Bu sürece dair sosyal medya ile ilgili içerikler adına yanlış ve karalama yapılan hesaplar direkt tespit edilecek gibi görünüyor. Hem hızlı hem de etkili bir yapıda inceleme organize edileceği için bakalım bu süreç nasıl ilerleyecek. Peki sizin yorumunuz nedir? Dezenformasyon yasası ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu