En Uygun Trafik Sigortası için Basamak Hesaplama

29.11.2022
33
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
En Uygun Trafik Sigortası için Basamak Hesaplama

Uygun trafik sigortası ararken merak edebileceğiniz trafik sigortası basamak hesaplama konusu hakkında temel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik sigortası, araç kazalarında karşı taraf için oluşabilecek zararların karşılanması amacıyla yaptırılan bir sigorta çeşididir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile zorunlu kılınan bu sigortanın her motorlu araç için yaptırılması gereklidir. Trafik sigortası, her yıl yenilenmesi gereken bir sigorta çeşidi olduğu için en uygun trafik sigortası seçeneklerine ulaşmak sürücüler açısından önemlidir. Sigorta poliçesi kapsamının yanı sıra sigortanın fiyatı da uygun trafik sigortası seçimi yaparken hesaba katılmalıdır. Trafik sigortası fiyatını etkileyen faktörler arasında trafik sigortası basamakları yer alır.

Trafik Sigortası Basamakları

Uygun trafik sigortası seçimi yaparken çeşitli unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda öncelikli olarak sigorta poliçesinin hangi durumları kapsadığı öğrenilmelidir. Böylelikle yaptırılan trafik sigortasının hangi durumlarda ödeme yapıp yapmayacağı açıklık kazanmış olur. Bir diğer önemli unsur ise trafik sigortasının fiyatıdır ve bu fiyat trafik sigortası basamaklarına göre değişiklik gösterir. Toplam yedi adet trafik sigortası basamağı bulunur ve bu basamaklar hasarsız araç kullanımına göre belirlenir.

Trafik sigortası basamakları kaza riski yüksek sürücülerin daha yüksek prim ödemesini ve daha düşük kaza riskine sahip sürücülerin hasarsızlık indirimi almasını sağlayan bir sistemdir. Öncelikle, trafiğe çıkışlarının ilk yılında sürücüler, indirim veya prim artışı bulunmayan 4. basamak ile prim ödemeye başlarlar. Bunu takip eden yıllarda poliçe yılının hasarsız ya da hasarlı kapatılması durumlarında trafik sigortası basamağında, dolayısıyla sürücünün ödeyeceği trafik sigortası fiyatında yükseliş veya düşüş gerçekleşir.

Trafik Sigortası İçin Basamak Hesaplama İşlemi

Trafik sigortası basamakları yüksek kaza riskine sahip sürücülerin prim ödemelerinin de daha yüksek olmasını sağlar. Buna karşın poliçe yılını hasarsız kapatan sürücülerin trafik sigortası basamakları yükselir ve bununla beraber hasarsızlık indiriminden faydalanırlar. Bu nedenle en uygun trafik sigortası fiyatlarından yararlanmak isteyen sürücüler için hasarsız ve hatasız araç kullanımı önem arz eder. Trafik sigortası teklif seçeneklerine göz atmadan önce trafik sigortası için basamak hesaplayarak fiyatta ne kadar hasarsızlık indirimi veya prim artışı yapılacağı belirlenebilir.

  1. basamaktan 7. basamağa kadar toplam yedi tane trafik sigortası basamağı vardır. Sürücüler trafiğe çıktıkları ilk yıl 4. basamak üzerinden indirim veya artış olmadan trafik sigortası ödemelerini yapar. Poliçe yılı süresince hasar bedeli ödenmesi gerekirse trafik sigortası basamağında düşüş olur. 3. basamakta %45 prim artışı gerçekleşirken 2. basamakta bu miktar %90’a, 1. basamakta ise %135’e çıkar. Hasarsız geçirilen poliçe dönemi sonrasında ise basamak yükselir. 5. basamakta %10 hasarsızlık indirimi uygulanırken 6. basamakta bu miktar %20-22 ve 7. basamakta ise %30-42 oranlarındadır. Kısacası trafik sigortası basamağı hesaplanırken birbirini takip eden poliçe dönemlerinde gerçekleşen hasar tazminat ödemeleri dikkate alınır. Sürücüler trafik sigortası basamak bilgilerini sorgulamak için e-Devlet sisteminden faydalanabilir.

En Uygun Trafik Sigortası Seçimi Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası basamak sistemi ile kazaya karışan sürücüler daha yüksek ödemelerle karşı karşıya kalırken hasarsız kullanıma sahip sürücüler %10’dan %42’ye varan hasarsızlık indirimlerinden faydalanır. Bu yüzden daha uygun trafik sigortası fiyatları için hasarsız araç kullanımı avantaj sağlar. Ayrıca farklı sigorta şirketlerinin trafik sigortası sağlarken aldığı prim ödemeleri farklılık gösterebilir. Fiyat ve poliçe kapsamı açısından uygun trafik sigortası tercihi yapmak için var olan çeşitli fırsatlar incelenebilir. Trafik sigortası teklifleri arasında oldukça uygun fiyatlara sahip fırsatlara rahatlıkla ulaşmak için Sigortam.net üzerinden yirmiden fazla şirketin sunduğu seçenekler karşılaştırılabilir. Ardından trafik sigortası alma işlemi kolay ve hızlı bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirilebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.